نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دروه مشترک با ENSAM

دروه مشترک با ENSAM


                                             

 
   

                                                        

 

آشنایی با دوره مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه ENSAM فرانسه

 

 

فعالیت این دوره به­صورت غیر رسمی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع برای یک اعزام دانشجو (آقای امیر پیرایش نقاب) به دانشگاه ENSAM (نام جدید، Arts et Métiers ParisTech) فرانسه در سال 1388 شروع شد. سپس بر اساس قرارداد همکاری 5 ساله بین دانشگاه تهران و دانشگاه ENSAM به­صورت مشترک در طی دو سال و با مجوز رسمی وزارت علوم، اقدام به پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری نمود. برگزاری آزمون و مصاحبه، ارایه دروس و مدیریت دوره در سال اول به عهده دانشگاه تهران و در سال دوم به عهده دانشگاه ENSAM فرانسه می­باشد. جناب آقای دکتر رضا توکلی مقدم (سرپرست دوره مشترک) جهت تمدید دوره برای 5 ساله دوم در مورخ دوازدهم شهریور 1393 به کشور فرانسه رفته و پیشنویس قرارداد به همراه دو پیوست مربوطه تنظیم شد. سپس یک هیات سه نفره (آقایان پروفسور ژان ایو دانتان، دکتر آلن اتین و علی سیادت) در مورخ نوزدهم شهریور 1393 جهت تمدید قرارداد نهایی و همچنین بازید از دانشکده مهندسی صنایع و پردیس دانشکده­های فنی به ایران آمده­اند.

داوطلبین در سال اول موظف به اخذ 20 واحد درسی (شش درس 3 واحدی و یک سمینار 2 واحدی) مطابق با برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد مهندسی صنایع - گرایش صنایع در دانشکده مهندسی صنایع (پردیس دانشکده های فنی - دانشگاه تهران) و نیز شرکت در یک دوره آموزش زبان فرانسه می­باشند. این دوره آموزش زبان ممکن است به­صورت انفرادی یا با هماهنگی وابسته فرهنگی سفارت فرانسه به مدت 120 ساعت صورت می­گیرد. لازم است که انتخاب استاد راهنما در سال اول در دانشگاه تهران صورت می­گیرد. موضوع پایان­نامه با کمک ایشان در قالب طرح نوع ششم دانشگاه تهران تهیه و سپس به تصویب دانشکده مهندسی صنایع می­رسد. در این راستا ممکن است یک استاد از دانشگاه ENSAM راهنمایی لازم را در خصوص پیشنهاد موضوع کمک نماید.

در طی سال اول، دانشجو اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه ENSAM و با موفقیت در آزمون پایان دوره آموزش زبان فرانسه و همچنین اخذ روادید از سفارت فرانسه، شرایط ادامه تحصیل سال دوم در فرانسه در یکی از گرایش­های زیر فراهم می­شود:

1. KIMP (Knowledge Integration in Mechanical Production)

2. CII (Conception, Industrialisation, Innovation)

در سال دوم، دانشجو موظف با اخذ چند درس اجباری و اختیاری از بین دروس پیشنهادی اساتید راهنما یا مدیر گروه دوره مشترک در فرانسه می­باشد. جمع کل ساعات این دروس بطور تقریبی حدود 100 الی 150 ساعت (معادل 30 credit) خواهد بود. کلاس­های درسی در شهرهای لیل و پاریس تشکیل و ارایه دروس به زبان انگلیسی می­باشد. همچنین یک پروژه تحقیقاتی در فرانسه (معادل 30 credit) مطابق با موضوع پایان­نامه مصوب دانشکده مهندسی صنایع – دانشگاه تهران انجام می­گیرد. در ضمن، گذراندن دروس تکمیلی زبان فرانسه و نیز درس آشنایی با محیط کار اجباری می­باشد. پایان­ نامه فارغ التحصیلی در یکی از موسسات تحقیقاتی فرانسه یا یکی از همکاران آن از جمله دانشگاه تهران، و تحت سرپرستی مشترک یک هیئت علمی فرانسوی و یک هیئت علمی ایرانی انجام می­شود.

ابتدا دفاع از پایان نامه در مقابل یک هیئت ژوری در فرانسه دفاع می­شود و سپس دانشجو بایستی جهت دفاع از پایان­نامه در دانشگاه تهران به کشور ایران مراجعت نماید.

در پایان دوره پس از ارزیابی عملکرد تحصیلی سال دوم بر اساس قوانین دانشگاه ENSAM به فارغ التحصیلان، یک مدرک کارشناسی ارشد  ENSAMدر گرایش مرتبط و یک مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع - دانشگاه تهران اعطا خواهد شد. در شرایط خاصی ممکن است که دانشجو از دوره مشترک خارج شده و به­صورت دانشجوی نوبت دوم در دانشگاه تهران ادامه تحصیل خواهد داد.

لازم به ذکر است که به­طور رسمی از سال 1389 تا کنون، 18 دانشجو به کشور فرانسه اعزام شده­اند که اکثر آنها با بورس دولت فرانسه در مقطع دکتری در حال تحصیل می­باشند.