تاریخچه

با پیشرفت سریع علم و فن‌آوری و پیچیدگی روزافزون سیستم‌ها، گستره تولید و خدمات از حیث کمیت، کیفیت و تنوع، آن‌چنان توسعه یافته است که رشته‌های مهندسی، خود به تنهایی پاسخگوی کلیه مسایل سازمان‌ها نیستند. برای جبران این کمبودها، از تلفیق رشته‌ها و تخصص‌های گوناگون علوم مدیریت، فنی، اقتصاد و روش‌های مدل‌سازی و محاسبات مهندسی، مهندسی صنایع شکل گرفته است.

امروزه مهندسی صنایع در قلب سیستم‌هایی قرار دارد که برای سازمان‌های صنعتی و خدماتی ضروری هستند. همچنین، از خطوط هواپیمایی تا خرده‌فروشی‌ها، از بیمارستان‌ها تا بانک‌ها، از شرکت‌های ارتباطات راه دور تا شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی، در سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی و به طور کلی در همه سیستم‌های پیچیده‌ای که شامل نیروی انسانی، فناوری و اطلاعات هستند، مهندسین صنایع راه‌حل‌هایی برای بهبود عملکرد سیستم‌ طراحی می‌کنند.

 فرصت‌های شغلی برای مهندسین صنایع بسیار گسترده است و هر روزه با گسترش کسب و کارها و توسعه سیستم‌ها، وسیع‌تر می‌شود. دانش‌آموختگان این رشته اکنون در انواع فعالیت‌های شغلی اعم از تولید، خدمات، حمل و نقل، سیستم‌های بهداشت و درمان، سیستم‌های مالی، انرژی و . . . مشغول به کار هستند.

دانشکدگان فنی دانشگاه تهران که مهد مهندسی کشور است با ارائه دوره‌های تحصیلی گوناگون پیشگام تربیت مهندسین و متخصصان فنی در ایران است. پس از تأسیس دانشگاه تهران در سال 1313، دانشکدگان فنی به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه، به همت پروفسور محمود حسابی تأسیس شد. دانشکده مهندسی صنایع زیر مجموعه دانشکدگان فنی دانشگاه تهران است که در مقاطع مختلف تحصیلی شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو و تربیت متخصصان مورد نیاز کشور می‌نماید. دانشکده مهندسی صنایع در دانشکدگان فنی دانشگاه تهران واقع شده است.

گروه مهندسی صنایع فعالیت خود را در سال 1374 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع آغاز نمود. در سال 1381 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها روند توسعه ادامه یافت. در سال 1387، مقطع دکتری مهندسی صنایع رسما راه‌اندازی گردید و اولین دانشجویان مقطع دکتری در سال 1391 فارغ التحصیل شدند. دیگر دوره‌های تحصیلی نظیر MBA و مهندسی سیستم‌های اقتصادی اجتماعی و سایر رشته‌های مربوطه نیز به مرور راه‌اندازی شدند. در سال 1391، گروه مهندسی صنایع به عنوان دانشکده مهندسی صنایع، مؤفق به اخذ مجوز از مراجع ذیربط گردید. مدیران این مجموعه از زمان تأسیس تاکنون عبارتند از:

رئیس دانشکده

مدت زمان ریاست

مرحوم دکتر محمدعلی آزاده

1378-1374

دکتر کامران رضایی

1384-1378

دکتر محسن صادق عمل نیک

1385-1384

دکتر فریبرز جولای

1389-1385

دکتر عباس کرامتی

1395-1389

دکتر فریبرز جولای

1401-1395

دکتر محمد مهدی نصیری خونساری

1401-1402

دکتر فریبرز جولای 1402